Directed by
David Twohy | ... | (as David N. Twohy) |
Writing Credits (WGA)
Henry Kuttner | ... | (novel) and |
C.L. Moore | ... | (novel) |
David Twohy | ... | (screenplay) (as David N. Twohy) |
Cast (in credits order) verified as complete
Produced by
Thomas A. Irvine | ... | associate producer |
John A. O'Connor | ... | producer |
Jill Sattinger | ... | executive producer |
Robert E. Warner | ... | co-producer |
Paul White | ... | executive producer |
Jamie Grossman Young | ... | associate producer |
Music by
Gerald Gouriet |
Cinematography by
Harry Mathias | ... | director of photography |
Editing by
Ed McNichol | ... | (video) |
Glenn Morgan | ... | (as Glenn A. Morgan) |
Casting By
Pamela Guest | ... | (as Pamela Rack) |
Production Design by
Michael Novotny |
Set Decoration by
Anthony Stabley |
Costume Design by
Ha Nguyen |
Makeup Department
Whitney James | ... | assistant hair stylist / assistant makeup artist |
Erin Lyons | ... | hair stylist |
Cheri Montesanto | ... | makeup artist |
Sheri Short | ... | makeup consultant (as Sheri P. Short) |
Production Management
Eileen Eichenstein | ... | unit manager |
John A. O'Connor | ... | unit production manager |
Second Unit Director or Assistant Director
David Minkowski | ... | second second assistant director |
Jay Smith | ... | first assistant director |
Cyndie Williams Young | ... | second assistant director (as Cyndie Williams) |
Art Department
Gretchen Armstrong | ... | scenic artist |
Jules Bankoff | ... | construction crew |
Curtis Baruth | ... | construction coordinator |
Ranna Bieschke | ... | set dresser |
Michael Borella | ... | construction crew |
Nina Bradford | ... | set dresser |
James Braverman | ... | construction crew |
Joseph Brooks | ... | construction crew |
Cheri Candido | ... | assistant props (as Sheri Candido) |
Nino Candido | ... | property master |
Maryin Cantwell | ... | carpenter |
John Ceniceros | ... | assistant art director |
Pat Curtis | ... | painter |
Jerry De Flavio | ... | construction crew |
Vicki Deney | ... | set dresser |
Katy Derby | ... | art department intern |
Loren Dildine | ... | construction crew |
Midge Dosher | ... | painter |
Vicki Edney | ... | construction crew |
Robin Epstein | ... | painter |
Adam Mead Faletti | ... | on-set dresser |
John Fortino | ... | leadman: second unit |
John Fotte | ... | construction crew |
Robert Graef | ... | carpenter |
Paul Halachis | ... | carpenter |
Gilbert Harp | ... | construction crew |
Benjamin Hayden | ... | lead man |
Jerry Hinton | ... | construction crew |
Mike Hitchcock | ... | painter |
Andrew Hooper | ... | construction crew |
Gary Ingraham | ... | construction crew |
Dick Ingram | ... | greensman / set dresser |
Kenneth Jensen | ... | carpenter |
Dennis Jones | ... | construction crew |
Petko D. Kadiev | ... | production artist (as Petko Kadiev) |
Keith Kelsch | ... | construction crew |
Wayne Lindholm | ... | carpenter |
Anthony Mace | ... | painter |
Robert Mace | ... | construction crew |
Spencer Macphee | ... | construction crew |
Susan Malone | ... | construction crew |
Anthony Michener | ... | on-set carpenter |
Andrew Moore | ... | construction foreman |
Beryl Morrison | ... | set dresser |
James Muenzer | ... | construction crew |
James Murphy | ... | painter |
Ann Murray | ... | paint foreman |
Victor Nickerson | ... | carpenter |
Bob Nipper | ... | construction manager: bend |
William Nipper | ... | carpenter |
Vincent Pablico | ... | construction crew |
Paul Pappas | ... | carpenter |
Robin Partridge | ... | greensperson |
Michael Peritz | ... | assistant art director: second unit |
Patrick Phillips | ... | set dresser intern |
Korey Scott Pollard | ... | assistant props (as Korey Pollard) |
Shawn Procin | ... | construction crew |
Elaine Rasmussen | ... | assistant art department coordinator |
J.R. Reischling | ... | carpenter |
Diana Robson | ... | carpenter |
Constance Rogers | ... | draft person |
Jason Rose | ... | construction crew |
Marc Rosenblatt | ... | stand-by painter |
Margaret Ruhlman | ... | construction crew |
Dan Schmid | ... | set dresser |
R. Clifford Searcy | ... | art director: second unit |
Dan Self | ... | on-set dresser |
Matthew Sellens | ... | set dresser |
Edward Senger | ... | carpenter |
Vicki Silvers | ... | art department coordinator |
Brian Smith | ... | construction crew |
Daron Smith | ... | construction crew |
Nora Stombock | ... | carpenter |
Alysia Thompson | ... | construction crew |
Tim Tollefson | ... | construction crew |
Teresa Tooms | ... | construction crew |
Nancy Ulrich | ... | carpenter |
Theo Van Den Huevel | ... | construction foreman (as Theo Van Den Heuvel) |
Michelle Waytenich | ... | intern painter |
Kenneth Wheatley | ... | head scenic artist |
Andrew Williams | ... | construction crew |
Everett D. Wilson | ... | scenic artist: second unit |
Sammie Wooten | ... | painter |
Doug Zalud-Mackie | ... | painter |
Sound Department
John K. Adams | ... | sound effects supervisor |
Mike Anderson | ... | boom operator |
David Cantu | ... | foley supervisor |
Vic Carpenter | ... | sound mixer |
T.W. Davis | ... | adr supervisor |
Jed M. Dodge | ... | dialog supervisor |
Michael Florimbi | ... | sound mixer |
Laura Macias | ... | foley talent |
Sharon Michaels | ... | foley talent |
Donald Murray | ... | sound editor |
Phillip Seretti | ... | re-recording mixer (as Phillip J. Seretti) / sound designer (as Phillip J. Seretti) |
Herbert Swann | ... | boom operator |
Special Effects by
Eric Beauchamp | ... | special effects assistant |
Wayne Beauchamp | ... | special effects coordinator (as James W. Beauchamp) |
David Darrah | ... | special effects assistant |
Kenneth Wheatley | ... | special effects assistant |
Visual Effects by
Thomas Boland | ... | production assistant (as Thomas 'Rocket' Boland) |
Cosmas Paul Bolger Jr. | ... | optical supervisor |
Nelson Broskey | ... | production assistant (as Nelson Broweskey) |
Daniel Chuba | ... | visual effects line producer |
Roberto dePalma | ... | production assistant (as Roberto Depalma) |
John Eaves | ... | chief model maker |
Alan K.M. Faucher | ... | lead model maker (as Allen Faucher) |
John E. Gray | ... | lead pyrotechnician (as John Gray) |
James Hegedus | ... | art director |
Richard O. Helmer | ... | pyrotechnic supervisor (as Richie Helmer) |
Nickki L. Hill | ... | production assistant |
Jena Holman | ... | matte artist (as Jenna Holman) |
Rachel Kelley | ... | production assistant |
Michael Lawler | ... | director of miniature photography |
Nick G. Linardos | ... | optical lineup |
Bruce MacRae | ... | model maker (as Bruce McRea) |
Luis Martinez Jr. | ... | assistant stage manager |
Marcus McWaters | ... | visual effects coordinator |
Ferdinand Metz | ... | stage manager |
Harry Moreau | ... | animation supervisor |
Eric Peterson | ... | assistant cameraman |
Jerry Pooler | ... | optical supervisor |
James Seltenreich | ... | optical lineup (as Jim Seltenreich) |
Douglas Smith | ... | visual effects supervisor |
David Stump | ... | effects director of photography |
John Swallow | ... | visual effects producer |
Joseph Yanuzzi | ... | visual effects editor (as Joe Yanuzzi) |
Stunts
Bill Erickson | ... | stunts (as William Erickson) |
Sandra Lee Gimpel | ... | stunt coordinator (as Sandy Gimpel) |
Solly Marx | ... | stunts |
Camera and Electrical Department
Jerry Antonetti | ... | grip |
Bert Arena | ... | electrician |
Richard J. Beban | ... | first assistant camera (as Rick Beban) |
Tim Bess | ... | dolly grip |
Jeremy Briggs | ... | first assistant camera |
Doug Brown | ... | electrician |
Jim Campana | ... | best boy grip |
Ted Chu | ... | first assistant camera |
Owen Engelmann | ... | grip |
Samuel Fischer | ... | grip |
Alex Fontain | ... | rigging gaffer |
Gary Gatewood | ... | additional second assistant camera |
Jan M. Heyneker | ... | key grip (as Jan Heyneker) |
Steve Jacobsen | ... | grip |
Scott Jonas | ... | crane operator: tulip crane |
Pergrin Jung | ... | second assistant camera |
Harry R. Lessing | ... | video playback operator (as Harry Lessing) |
Jeff Mart | ... | steadicam operator |
Robert C. New | ... | additional photographer (as Robert New) |
Sergio Juan Ortiz | ... | still photographer |
Dennis Rice | ... | electrician |
Clive Sacke | ... | camera operator |
Chris Shellenberger | ... | grip (as Chris Schellenberger) |
Jerry Shore | ... | generator operator |
John Sprague | ... | gaffer |
Penny Sprague | ... | second assistant camera |
Scott Sprague | ... | electrician |
Ross Warren | ... | best boy electric |
Jeffrey Wright | ... | grip (as Jeff 'Gonzo' Wright) |
Animation Department
John R. Shourt | ... | animator |
Casting Department
Susie Hanner | ... | casting assistant |
Jan McGill | ... | casting assistant |
Charlene Tolles-Engelmann | ... | casting: principals and extras |
Costume and Wardrobe Department
Elise Child | ... | set costumer |
Susan Malone | ... | assistant to costume designer |
Alonzo Wilson | ... | wardrobe supervisor |
Editorial Department
Ute Berthold | ... | additional assistant editor |
Susannah Cobb | ... | first assistant editor |
Jack F. Douglas | ... | second assistant editor |
Location Management
Mike Davenport | ... | assistant location manager |
Mark C. Hughes | ... | location manager |
Carla Wigle | ... | assistant location scout |
Music Department
Paul Rabjohns | ... | music recording engineer |
Carl Schwartz | ... | music editor |
Tim Simonec | ... | orchestrator |
Steve Sykes | ... | scoring mixer |
Johann Wolf | ... | assistant to composer |
Script and Continuity Department
Carol Stewart | ... | script supervisor |
Transportation Department
Buddy Banner | ... | driver |
Benjamin Brewer III | ... | driver (as Ben Brewer) |
Paul Brown | ... | driver |
Ken Corbett | ... | driver |
Dave Elliot | ... | driver: honeywagon |
Gary Gatewood | ... | driver |
Darryl Hayes | ... | transportation captain: second unit |
Mark James | ... | transportation captain |
Chuck Kingos | ... | driver |
Gary Louzon | ... | transportation coordinator |
Bernard Szymanski | ... | picture car coordinator (as Bernard 'Ski' Szymanski) |
Scott Walters | ... | driver |
Rick Wiley | ... | driver: camera car |
Additional Crew
JoAnne M. Ando | ... | production assistant (as Joanne Ando) |
Ramone Bacarra | ... | wrangler |
Linda Bloom-Hedine | ... | craft service |
Phillip V. Caruso | ... | supplemental layout photographer (as Phillip Caruso) |
Gabrielle Cohen | ... | production assistant: Los Angeles |
Rick Endelson | ... | chief financial officer |
Leigh French | ... | adr talent coordinator |
Penny Gillman | ... | post-production accountant |
Dennis Grisco | ... | dog trainer |
Roy Hedine | ... | assistant craft service |
Sam Hedine | ... | assistant craft service |
Wren Hedine | ... | assistant craft service |
Bobby Hill | ... | emergency medical technician |
Kimberly Hughes | ... | set nurse |
Octavia Hunter | ... | assistant to director |
Karen Jarvis | ... | production secretary |
Matt Magnolia | ... | production assistant: Apogee, Inc. |
Kara Mazzola | ... | assistant production accountant |
Tyce Nelson | ... | production assistant |
Tamara O'Connor | ... | production coordinator: second unit |
Randy Olsen | ... | paramedic |
John Parker | ... | production accountant (as John H. Parker) |
Rick Ponte | ... | wrangler |
Darielle Richards | ... | teacher |
Ilene Richmond | ... | unit publicist |
Becki Rosetti | ... | assistant post-production accountant |
Patrick Michael Ryan | ... | production assistant |
Liz Schillinger | ... | production assistant |
Shelly Shirk | ... | assistant craft service |
Mark Sonderskov | ... | production assistant |
Claire Sutherland | ... | production assistant |
Gregory P. Szimonisz | ... | production assistant |
William Webb | ... | security officer |
Rick Wiley | ... | shotmaker operator |
Phil Yoder | ... | production assistant |
Alexander Xavier Ponce-Bonano | ... | scientific consultant (uncredited) |
Thanks
Hidetaka Konno | ... | very special thanks |
Hideaki Suzuki | ... | very special thanks |
Yutaka Wada | ... | very special thanks |