Animated Tales of the World (TV Series)
Redhill (2002)
Full Cast & Crew
Directed by
Witold Giersz |
Cast (in credits order)
Chong Chee Yin | ... | Sister (voice) | |
Evelyn Kuek | ... | Boy (voice) (as Evelyn Kuek Yee Lin) | |
Abbe Holmes | ... | Nadim (voice) | |
Evelyn Krape | ... | Grandmother (voice) | |
Stig Wemyss | ... | Raja / Fisherman (voice) | |
Lawrence Mah | ... | Avisor (voice) | |
Nigel Rodrigues | ... | Traveller / Fisherman #1 (voice) |
Produced by
Christopher Grace | ... | series executive producer: S4C |
Martin Lamb | ... | series editor: Right Angle |
Barbara Masel | ... | commissioning editor: SBS Independent |
Penélope Middleboe | ... | series editor: Right Angle (as Penelope Middelboe) |
Renat Zinnurov | ... | producer |
Music by
Nigel Beaham-Powell | ||
Leonardo Croatto | ||
Carlos Da Silveira | ||
Ying Huang |
Cinematography by
Eron Sheean | ||
David Stevens | ||
Christine Vestergaard | ... | director of photography |
Editing by
Guillermo Casanova | ||
Hervé Guichard | ||
Sergei Minakin | ||
David Tait |
Production Design by
Marina Kurchevskaya | ... | (as Marina Kourtchevskaya) |
Igor Oleynikov | ... | (as Igor Oleinikov) |
Mihály Sikur | ||
Sarka Zikova | ||
Andrey Zolotukhin |
Art Direction by
Laura Severi | ||
Nina Vinogradova |
Production Management
John Cary | ... | series post-production supervisor |
Hana Cvejnová | ... | production manager |
Michal Havlik | ... | production manager (as Michal Havlík) |
Rod Howick | ... | series post-production supervisor |
Natalia Orlova | ... | supervisor |
Second Unit Director or Assistant Director
Elena Kachkova | ... | assistant director |
Eron Sheean | ... | assistant director |
Art Department
Assina Benbekta | ... | painter (as Assina Benbetka) |
Yasmina Bouachrine | ... | painter |
Gaël Brisou | ... | graphic designer |
Mike Collins | ... | pre-production designer |
Mick Crane | ... | pre-production designer |
Cristelle Dupuy | ... | painter (as Christel Dupuy) |
Véronique Fillod | ... | painter |
Neil Graham | ... | pre-production designer |
Myriam Gras | ... | painter |
Olga Usachova | ... | puppets |
Sound Department
Heather Allen | ... | foley artist |
Leonardo Barzelli | ... | sound |
Peter Palankay | ... | sound designer |
Giancarlo Petroni | ... | re-recording mixer |
Daniel Yafalián | ... | Sound and recording environments |
Special Effects by
David Tait | ... | special effects |
Visual Effects by
Julia Gruyman | ... | CGI/FX group |
Valeri Ivanov | ... | CGI/FX group |
Zelmar Michelini | ... | digital effects artist |
Leonardo Muñoz | ... | digital effects artist |
Dmitri Nedzvetski | ... | CGI/FX group |
Dan Perdomo | ... | digital effects artist (as Daniel Perdomo) |
Marcelo Pombo | ... | digital effects artist |
Gabriel Romanos | ... | digital effects artist |
Victor Salmador | ... | digital effects artist |
Andrey Smirnov | ... | CGI/FX group |
Leonid Sverdlovsky | ... | compositor |
Camera and Electrical Department
Tatiana Anisimova | ... | camera operator |
Rory Grey | ... | electrician |
Sergei Minakin | ... | assistant camera |
Zdenek Pospísil | ... | camera operator |
Aksinya Saranduk | ... | line test camera |
Animation Department
Olga Anashkina | ... | animator (as Olga Veselova) |
Gilad Bechar | ... | animator (as Gilad Bachar) |
Yulia Bolochovsky | ... | color stylist |
Roman Bordman | ... | background artist |
Aleksandr Brezhnev | ... | ink and trace artist (as Alexander Brezhnev) |
Lena Cagan | ... | inbetween artist |
Kate Cawley | ... | animator |
Irina Cherenkova | ... | ink and trace artist (as Irina Chernikova) |
Elena Dorozhkina | ... | ink and trace artist |
Alison Evans | ... | animator |
Milana Fedoseyeva | ... | animator |
Daniel Friedman | ... | animator |
Janusz Galazkowski | ... | animator |
Fazil Gasanov | ... | animator |
Piotr Giersz | ... | animator |
Roberto Gonzalez | ... | animator |
Robert Gudan | ... | animator |
Oded Kachila | ... | layout artist |
Vladimir Kadukhin | ... | animator |
Elzbieta Kandziora | ... | animator |
Arie Kharnam | ... | chief animator |
Krystyn Koczorski | ... | animator |
Zoya Kozhevnikova | ... | ink and trace artist |
Uri Kranot | ... | layout artist |
Maria Kuznetzova | ... | clean-up artist |
Jirí Latal | ... | animator (as Jirí Látal) |
Svetlana Lavetman | ... | color stylist |
Nigel Leach | ... | animator |
Jaroslaw Maik | ... | animator |
Ewa Rodewald | ... | animator |
Agnieszka Szczesniak | ... | animator |
Editorial Department
David Cole | ... | telecine operator |
Salina Sprague | ... | telecine operator |
Music Department
David Lawson | ... | music effects (as Dave Lawson) |
Tony Naylor | ... | musician: guitar and mandolin |
Bruce Rowland | ... | musician: keyboards |
Broderick Smith | ... | musician: harmonica |
Script and Continuity Department
Martin Lamb | ... | script editor: Right Angle |
Penélope Middleboe | ... | script editor: Right Angle (as Penelope Middelboe) |
Additional Crew
Teresa Biffi | ... | series coordinator: Right Angle |
Amanda Blake | ... | series coordinator: Right Angle |
Paul Farrington | ... | series title designer |
Pamela Forte | ... | series lawyer: S4C |
Venetia Hawkes | ... | series coordinator: Right Angle |
Matthew Rudd | ... | series title designer |
John Stepek | ... | series coordinator: Right Angle |
Thanks
Glenn Anderson | ... | thanks |
Angus Frith | ... | thanks |
Andrew AJ Johnson | ... | thanks (as Andrew Johnson) |
Howard Levin | ... | thanks |
Margaret Levin | ... | thanks |
Jill Lucas | ... | thanks |
Jim Lucas | ... | thanks |
Julia Lucas | ... | thanks |
Patti Sedgwick | ... | thanks |
Ray Strong | ... | thanks |