Directed by
Rob Greenberg |
Writing Credits
Bob Fisher | ... | (screenplay by) & |
Rob Greenberg | ... | (screenplay by) and |
Leslie Dixon | ... | (screenplay by) |
Leslie Dixon | ... | (story by) |
Cast (in credits order) verified as complete
Produced by
Eugenio Derbez | ... | producer |
Brendan Ferguson | ... | executive producer |
Bob Fisher | ... | producer |
Ben Odell | ... | producer (as Benjamin Odell) |
Music by
Lyle Workman |
Cinematography by
Michael Barrett |
Editing by
Lee Haxall |
Casting By
Deborah Aquila | ||
Kara Eide | ... | (canada) |
Tricia Wood | ||
Kris Woznesensky | ... | (as Kris Woz) (canada) |
Production Design by
Brent Thomas |
Art Direction by
Shannon Grover |
Set Decoration by
Zoe Jirik |
Costume Design by
Karin Nosella |
Makeup Department
Realiz Alcaide | ... | hair stylist consultant: to Mr. Derbez |
Anji Bemben | ... | hair department head |
Rosalina Da Silva | ... | makeup department head |
Amber Kemper | ... | first assistant hair (as Amber Hassa) |
Amy Leigh Taylor | ... | first assistant makeup (as Amy-Leigh Poitras) |
Megan Harkness | ... | assistant makeup artist (uncredited) |
Production Management
Romy Barber | ... | post-production executive |
Brendan Ferguson | ... | unit production manager |
Kacie Kane | ... | post production executive |
Drew Locke | ... | production manager |
Nicole Oguchi | ... | production supervisor (as Nicole Shizuka Oguchi) |
Natalie Samanon | ... | post-production supervisor (as Nathalie Samanon) |
Second Unit Director or Assistant Director
Michael Bendner | ... | additional assistant director: Key Background Coordinator |
Misha Bukowski | ... | first assistant director |
Dan Ryan | ... | trainee assistant director |
Laura Douglass | ... | third assistant director |
Tim Macarthur | ... | additional assistant director: Key Background Coordinator |
Rhonda Taylor | ... | second assistant director |
David Scott Thomson | ... | third assistant director |
Art Department
Gerald Abrams | ... | scenic painter |
Kamal Armonpour | ... | scenic carpenter |
Perry Baycroft | ... | lead carpenter |
Jonathan Blackshaw | ... | sign painter |
Derek Bobroff | ... | on-set painter |
Matthew Campbell | ... | lead greens |
Jean-Paul Carthy | ... | props buyer |
Anil Chauhan | ... | scenic carpenter |
Dale Ann Connery | ... | assistant decorator |
Leigh Craig | ... | art department coordinator |
John Dale | ... | construction coordinator (as Johnny Dale) |
Gordon Deyell | ... | assistant property master |
Marcus Endean | ... | storyboard artist |
Bruce Frankel | ... | lead painter |
Ryan Frankel | ... | lead painter |
Adam Fukakusa | ... | scenic helper |
David 'Pops' Fukakusa | ... | construction foreman |
Keith Fuke | ... | scenic helper |
Marc Giroux | ... | lead carpenter |
Kevin Griffin-Park | ... | on-set dresser |
Kevin Guns | ... | set dresser |
Ryan Hehn | ... | scenic helper |
Melina Humphries | ... | graphic designer (as Melina Neufeld) |
Anamarija Josipovic | ... | set designer (as AJ Josipovic) |
Leo Kaczor | ... | scenic helper |
Brian Kaiser | ... | scenic carpenter |
Tom Karakostas | ... | lead carpenter |
Jana Kelly | ... | lead greens |
John Kobylka | ... | on-set carpenter (as Johnny Kobylka) |
Bryan Korenberg | ... | property master |
Tomoko Kuroda | ... | set painter |
Franklin Leibel | ... | scenic artist |
Kris Longworth | ... | lead carpenter |
Evan Lovestead | ... | scenic helper |
Rohan Lyal | ... | head greensman |
Cornel Maris | ... | lead dresser |
Dan Miller | ... | construction buyer |
Rob Nicholson | ... | construction foreman (as Bob Nicholson) |
Marlee Nygard | ... | scenic painter |
Angela O'Sullivan | ... | assistant art director |
Dean Parnham | ... | set buyer |
Roberta Peterson | ... | set decoration buyer |
Maurice Phillips | ... | scenic painter |
Sara Quine | ... | set dresser |
Valerie Shmakin | ... | scenic artist |
Kerry Soames | ... | scenic carpenter |
Karen Spaner | ... | set decoration coordinator |
Claes St. Cyr | ... | paint foreman |
Jacek Targosz | ... | scenic painter |
James Thumm | ... | scenic carpenter |
Erika Toliusis | ... | scenic artist |
Mario Tomas-Niedworok | ... | head painter / paint coordinator |
Marc Vena | ... | storyboard artist |
Morgan Walker | ... | scenic carpenter |
Benoit Waller | ... | set designer |
Ronnie Werneburg | ... | scenic carpenter |
Kyle White | ... | set designer |
Joyce Woods | ... | scenic artist |
Sound Department
Sam 'Chimes' Adimora | ... | boom operator |
Kami Asgar | ... | foley supervisor |
Stephane Bourgeault | ... | sound assistant |
Darren Brisker | ... | production sound mixer |
Niels Gabriels | ... | foley editor |
Scott Hinkley | ... | supervising re-recording mixer |
Annlie Huang | ... | sound trainee |
Michael Jones | ... | sound assistant (as Mikey Wires) |
Howard London | ... | adr mixer |
Sean McCormack | ... | supervising sound editor |
Adrian Medhurst | ... | foley artist |
Trevor Metz | ... | sound effects editor |
Michael Minkler | ... | supervising re-recording mixer |
Paul Pirola | ... | sound effects editor |
Will Riley | ... | dialogue/adr supervisor / supervising sound editor |
Sam Rogers | ... | foley mixer |
Naan Spiess | ... | boom operator |
Ryan Squires | ... | foley recordist |
Tim Tuchrello | ... | assistant sound editor |
Jon Wakeham | ... | adr editor |
Special Effects by
Paul Benjamin | ... | special effects coordinator |
Chris Labre | ... | first assistant special effects |
Rocky Pow | ... | special effects assistant |
Visual Effects by
Kevin Chandoo | ... | visual effects supervisor: Technicolor Toronto |
Chris Costello | ... | visual effects editor |
Harsh Dhillon | ... | cg artist |
Jean-Paul Ear | ... | cg artist |
Kat Foster | ... | visual effects editor |
Hardave Grewal | ... | digital compositor: Technicolor |
Kim Hong Kyoung | ... | digital compositor |
Michael Key | ... | digital compositor |
Rashid Khallouk | ... | digital compositor |
Ganesh Kumbhar | ... | cg artist |
Brett Landon | ... | digital compositor |
Liam Macdonald | ... | roto artist / visual effects coordinator (as Liam MacDonald) |
Ryan Mcdonald | ... | visual effects technical director |
Robin Nozetz | ... | visual effects producer: Technicolor Toronto |
Aamir Raza | ... | digital compositor |
Chris Ross | ... | visual effects project manager |
James Rumas | ... | digital compositor |
Jagdeep Saggu | ... | digital compositor |
Arvind Sond | ... | cg artist |
Edward Taylor IV | ... | visual effects supervisor: Technicolor Toronto |
Joshua Watson | ... | digital compositor |
Brent Whitmore | ... | digital compositor |
Dean Wright | ... | visual effects executive: MGM |
Stunts
Ed Anders | ... | stunts |
Brett Armstrong | ... | stunts |
Krista Bell | ... | stunt double: Anna Faris |
Roberta Cenedese | ... | cast water training/cast water safety |
Mike Crestejo | ... | stunt coordinator |
Garvin Cross | ... | stunts |
Christopher Di Meo | ... | stunts |
Wegadesk Dana Gorup-Paule | ... | stunt double: Leo |
Mike Hawley | ... | safety diver |
Louise Hradsky | ... | stunt double: Kate |
Brad Kelly | ... | stunt double: Bobby |
Shaun Magee | ... | stunt double: Bobby / stunt performer |
Devin Marshall | ... | speed boat driver |
Dan Redford | ... | stunt driver |
Kye Salstrom | ... | stunts |
Brennan Walstrom | ... | stunt driver |
Kye Walstrom | ... | utility stunts |
Owen Walstrom | ... | stunt driver |
Paul Wu | ... | stunt coordinator |
Owen Walstrom | ... | stunt coordinator (uncredited) |
Camera and Electrical Department
Mark G. Alexander | ... | best boy electric |
Mark Allan | ... | digital imaging technician |
Stephen Arnott | ... | underwater grip |
Scott Bonner | ... | rigging key grip |
Matt Brady | ... | grip |
Tess Bukowsky | ... | lighting technician |
Jonathan Chapman | ... | genny operator |
Preston Cook | ... | b second assistant camera |
Ian Davidson | ... | video playback operator |
Conor Davis | ... | rigging electrics |
Sean Davis | ... | best boy electric |
Tony Derkach | ... | grip |
Glen A. Dickson | ... | b camera operator |
Aaron Downey | ... | rigging grip |
Cameron Drinkle | ... | video playback operator |
Doug Ede | ... | motion picture video coordinator |
Robert Finnigan | ... | a second assistant camera |
Chris Gibbins | ... | a first assistant camera |
Lee Gibeau | ... | camera crane technician |
Scott Gray | ... | grip |
Ken Gurney | ... | rigging grip |
Jesse Gygli | ... | rigging grip |
Jeff Harvey | ... | rigging gaffer |
Junichi Hosoi | ... | a camera operator / steadicam operator |
Jake Humphrey | ... | best boy rigging grip |
Boris Juracic | ... | rigging grip |
Ryan Ketchum | ... | rigging best boy |
Jason Kilroe | ... | lamp operator |
Todd Kristianson | ... | board operator |
Machio Lall | ... | daily camera assistant |
Richard Lang | ... | grip |
Ron MacLeay | ... | key grip |
David McClung | ... | gaffer |
Ed McClung | ... | lamp operator |
Terry McEwen | ... | first assistant b camera |
Wayne Moreheart | ... | lamp operator |
Doug Nolin | ... | b dolly grip |
Joern Christian Novotny | ... | balloon light technician |
Ivor Pedersen | ... | best boy grip |
Diyah Pera | ... | still photographer |
Jaryn Perkins | ... | rigging best boy |
Ryan Pilon | ... | a dolly grip |
Don Quinn | ... | rigging grip |
Emily Raglin | ... | loader / utility second assistant camera |
Kat Ruston | ... | day player lighting technician |
Michael Andrew Salisbury | ... | generator operator |
Riley Sweeting | ... | grip |
Wyatt Thorseth | ... | lamp operator |
Gladys Tong | ... | video playback coordinator |
Aaron Wardwell | ... | grip |
Aiden Zanini | ... | video playback operator |
Casting Department
Michael Bendner | ... | background coordinator |
Patty Connolly | ... | adr voice casting |
Sandra-Ken Freeman | ... | extras casting |
Annabel Green | ... | casting |
Tim McArthur | ... | background coordinator |
Meghan Schuman | ... | casting assistant |
Alicia Scott | ... | extras casting associate |
Tricia Wood | ... | casting |
Lisa Zagoria | ... | casting associate |
Costume and Wardrobe Department
Pamela Cameron | ... | set supervisor |
Christine Coutts | ... | costume supervisor |
Luisa Dalmagro | ... | prep costumer (as Luisa Dal Magro) |
Kelli Dunsmore | ... | prep costumer |
Alison Fraser | ... | assistant costume designer |
Alicia Kafka | ... | costumer |
Diana Patterson | ... | background costumer |
Jody Leanne Petford | ... | truck supervisor |
Jennifer Twomey | ... | costumer |
Editorial Department
Terry Dunn | ... | post-production accountant |
Ryan C. Fill | ... | first assistant editor (as RC Fill) |
Vanessa Galvez | ... | finishing producer |
Sam Gilling | ... | dailies operator |
Trent Johnson | ... | supervising digital colorist |
Rebecca Markham | ... | finishing coordinator |
Matthew Olson | ... | dailies colourist: cortex |
Paige Ott | ... | post-production assistant |
Jennifer Raymond | ... | finishing editor |
Andre Rivas | ... | finishing color assistant |
Matthew E. Schneider | ... | post production coordinator: MGM |
Jim Schulte | ... | assistant editor |
Eden Stelmach | ... | post-production assistant: MGM |
Stephanie Thompson | ... | apprentice editor |
Hunter Clancey | ... | feature mastering producer: Company 3 (uncredited) |
Location Management
Gissala Fu | ... | trainee assistant locations |
Julia Ghersini | ... | assistant location manager |
Tonya Hartz | ... | location scout |
Terry Mackay | ... | location manager (as Terry MacKay) |
Jeff Mohs | ... | location scout |
Charmaine Tam | ... | location scout |
Cillian Woods | ... | assistant location manager |
Music Department
Pete Anthony | ... | conductor |
Nick Ariondo | ... | musician: accordion |
Adam Bennati | ... | music coordinator |
Bethany Brinton | ... | music preparation |
Daniel A. Brown | ... | mock-up artist / music preparation |
Tom Brown | ... | music preparation |
John W. Chapman | ... | score mixer (as John Witt Chapman) |
Alex Chilowicz | ... | Music Copyist |
Jay Doolittle | ... | composer's assistant |
Chris Fogel | ... | score mixer |
Kevin Globerman | ... | pro tools operator |
Daniel Gold | ... | music preparation |
Mark Graham | ... | head of music preparation |
Tom Hardisty | ... | scoring engineer |
Riley Hughes | ... | music preparation |
Jo Ann Kane | ... | music preparation (as JoAnn Kane) |
Jenni Olson | ... | musician: flute |
Jamie Olvera | ... | scoring stage crew |
Howard Paar | ... | music supervisor |
Victor Pesavento | ... | music preparation |
Ryan Robinson | ... | scoring technical support engineer |
Peter Rotter | ... | music contractor - sideline |
Erik Rynearson | ... | musician: viola |
Naomi Sato | ... | music preparation |
Lori Silfen | ... | executive in charge of music |
Andrew Silver | ... | supervising music editor |
John Ashton Thomas | ... | additional music arranger / orchestrator |
Brian Vibberts | ... | scoring stage crew |
Richard Wheeler Jr. | ... | scoring stage crew |
Lyle Workman | ... | score producer |
Joe Zimmerman | ... | music librarian |
Gina Zimmitti | ... | orchestra contractor |
Dylan S. Hart | ... | musician: french horn (uncredited) |
Script and Continuity Department
Connor Tkachuk | ... | script coordinator |
Kimi Webber | ... | script supervisor |
Transportation Department
Chris Clarke | ... | transportation coordinator |
Adrian Claudepierre | ... | driver |
Jason Crosby | ... | marine coordinator |
Rafal Dybowski | ... | picture car coordinator |
Ray Evans | ... | transportation captain |
Chuck Greig | ... | transportation co-captain |
Alex Haxby | ... | boat operator |
Aaron McClean | ... | cast driver |
Vince Morden | ... | cable truck driver |
Djordjije Nikolic | ... | driver |
Liam O'Keily | ... | boat operator (as Liam O'Kiely) |
Jarod Ridge | ... | marine coordinator: assistant |
Shawn Seifert | ... | boat wrangler: lead |
Ian Stibbe | ... | boat operator |
Sam Swinwood | ... | boat operator |
Additional Crew
Ava Acres | ... | looping |
Jackie Andrade | ... | chef |
Julia Arem | ... | looping |
Kyle Arem | ... | looping |
Paul Becker | ... | choreographer |
Tracy Bihun | ... | second assistant accountant |
Kimberley Black | ... | 2nd assistant production coordinator: pre-production |
Ron Bottitta | ... | looping |
Morgan Brady | ... | production coordinator |
Dale Ross Braun | ... | production accountant (as Dale Braun) |
Derek Carlson | ... | production assistant |
Victoria Caro | ... | assistant choreographer |
Teresa Christiansen | ... | production assistant |
Beto Cohen | ... | press agent |
Patty Connolly | ... | looping |
Timothy Connolly | ... | looping |
Daniel Davies | ... | production assistant |
Ric De Groot | ... | payroll accountant (as Ric Degroot) |
Claudia Del Castillo | ... | press agent |
Jenny Dent | ... | child welfare worker / tutor |
Ian Doig | ... | animal coordinator |
Jasmine Elist | ... | dialogue coach: to Mr. Derbez |
Eddie Frierson | ... | looping |
Geoff Frostad | ... | production assistant |
Rick Gifford | ... | looping |
Corrie Gruenwald | ... | accounting clerk |
Jeff Hotte | ... | lead water safety |
Greta Jacobson | ... | health coach: to Mr. Derbez |
Patricia Johnson | ... | unit publicist |
Cassidy Kennedy | ... | assistant production coordinator |
Seth Kleinberg | ... | main and end titles |
Ashley Kravitz | ... | clearances |
Nancy Kress | ... | first aid/craft service |
Cassidy Lange | ... | studio executive |
Grace MacLeod | ... | animal coordinator |
Devin Marshall | ... | water safety |
Jessica McComiskey | ... | first aid/craft service |
Jarod McCullough | ... | security captain |
Troy James Miller | ... | main title producer: Filmograph |
David Moore | ... | insurance risk manager |
Claudia Morgado | ... | script supervisor: Fill in |
Erin Myles | ... | looping |
Sonja Olafsdottir | ... | second assistant production coordinator (as Sonja Scanlan Olafsdottir) |
Resho Ollek | ... | chef |
Mae Pearce | ... | photo double: artist |
Ashley Peldon | ... | looping |
Nigel Pope | ... | looping |
Nohemie Racine | ... | production assistant |
Timothy Scott Ralston | ... | screening operations executive |
Christopher Mark Ritchie | ... | on set key production assistant (as Chris Ritchie) |
Michelle Ruff | ... | looping |
Mark Samuels | ... | assistant choreographer |
Carter Sand | ... | looping |
Ethan Sawyer | ... | looping |
Lynda Schmit | ... | studio teacher |
Ashley Silverman | ... | looping |
Megan Soliah | ... | product placement coordinator |
Christopher Stevens | ... | production executive (as Chris Stevens) |
Adam M. Stone | ... | product placement |
Cat Stone | ... | product placement |
Kristina Susi | ... | accounting clerk |
Tania Susi | ... | assistant accountant |
Mark Sussman | ... | looping |
Shane Sweet | ... | looping |
Alphonse Swinehart | ... | main title design: Filmograph |
Connor Tkachuk | ... | assistant: to Mr. Fisher and Mr. Greenberg |
Roger Williams | ... | epk/bts service provider: Inspired Image Picture Company |
Johana Wong | ... | assistant: to Mr. Odell and Mr. Ferguson |
Lynnanne Zager | ... | looping |
Rachel Ziegler | ... | assistant chef |
Connie Boston | ... | production assistant (uncredited) |
John P. Ralph | ... | production assistant (uncredited) |
Jon Sperry | ... | dialect coach For Eugenio Derbez (uncredited) |
Thanks
Christina Fenley | ... | the producers would like to thank the following: Aspen Alternative Crew |
Adriana Martínez Barrón | ... | thanks |