Directed by
Yann Samuell |
Writing Credits (in alphabetical order)
Yann Samuell |
Cast (in credits order) complete, awaiting verification
Produced by
Bénédicte Bellocq | ... | producer |
Philip Boëffard | ... | associate producer (as Philippe Boeffard) |
Ève Machuel | ... | executive producer |
Patrick Quinet | ... | associate producer |
Stephane Quinet | ... | executive producer |
Christophe Rossignon | ... | producer |
Arlette Zylberberg | ... | associate producer |
Music by
Cyrille Aufort |
Cinematography by
Antoine Roch |
Editing by
Andrea Sedlácková |
Casting By
Gigi Akoka |
Production Design by
Jean-Michel Simonet |
Costume Design by
Fanny Drouin |
Makeup Department
Sylvie Greco | ... | makeup artist |
Dorothée Soual | ... | wig maker |
Production Management
Julien Azoulay | ... | post-production supervisor |
Jeremy Faivre | ... | unit manager trainee |
Jean-Marc Gullino | ... | unit manager |
Varujan Gumusel | ... | post-production manager |
Pauline Rocher | ... | assistant production manager |
Bernard Vander Donckt | ... | production administrator Artemis |
Clara Vincienne | ... | post-production supervisor |
Martin Moulron | ... | unit manager trainee (uncredited) |
Second Unit Director or Assistant Director
Lofti Aït Jaoui | ... | first assistant director |
Alain Braconnier | ... | first assistant director |
Paul-Emmanuel Durand | ... | trainee assistant director |
David Guerrazzi | ... | trainee assistant director |
Thomas Laffin | ... | additional assistant director |
Benjamin Robert | ... | trainee assistant director |
Stephanie Vallé | ... | second assistant director |
Art Department
Lionel Brison | ... | painter: patina |
Francis Guibet | ... | first assistant art director |
Marc Jeannel | ... | carpenter |
Guillaume Watrinet | ... | property master |
Halima Zniber | ... | assistant art director |
Sound Department
Anael Barnaud | ... | boom operator |
Samuel Billot | ... | sound: second unit |
Laurent Cercleux | ... | boom operator |
Guillaume D'Ham | ... | sound editor |
Thomas Desjonquères | ... | supervising sound editor |
Thomas Gauder | ... | re-recording mixer |
Aline Gavroy | ... | sound re-recording mixer assistant |
Pierre Mertens | ... | sound mixer |
Sandy Notarianni | ... | dialogue editor |
Pierre Picq | ... | post-production sound |
Jean-Alexandre Villemer | ... | sound recordist |
Visual Effects by
Laurent Brett | ... | title designer |
Yoann Copinet | ... | vfx editor |
Fabrice Fernandez | ... | digital compositor |
Mathilde Germi | ... | digital compositor |
Sebastien Gombeaud-Saintonge | ... | flame artist: Mac Guff |
Aurélien Grand | ... | retouch and restoration |
Gaston Marcotti | ... | digital artist |
Alexandre Pluquet | ... | title designer |
Martial Vallanchon | ... | visual effects supervisor |
Fabien Vantroys | ... | digital artist |
Salvador Zalvidea | ... | digital compositor |
Stunts
Rémi Canaple | ... | stunt coordinator |
Alexandre Cauderlier | ... | stunts wire effects |
Eric Fournol | ... | stunts |
Camera and Electrical Department
Philippe Bois | ... | additional grip |
Stéphane Bourgoin | ... | chief electrician prélight |
Laurent Bourlier | ... | key grip |
Quentin de Lamarzelle | ... | second assistant camera |
Mathieu De Montgrand | ... | first assistant camera |
Yoann de Montgrand | ... | loader |
David Dessites | ... | making of documentary director |
Denis Gaubert | ... | first camera assistant: b unit |
Antoine Gueugneau | ... | camera operator: second unit |
Redouane Lagtaa | ... | grip |
Benoît Nguyen Lang | ... | grip |
Aziz Lechgar | ... | second assistant camera loader |
Olivier Morales | ... | additional grip |
John Morrison | ... | steadicam operator |
Franklin Ohannessian | ... | electrician (as Franklin Ohanessian) |
Benjamin Speyer | ... | crane technician |
Pascal Villanueva | ... | generator operator |
Thomas Walser | ... | additional electrician |
Casting Department
Dany Héricourt | ... | casting assistant |
Marie-France Michel | ... | casting director: chidren |
Peggy Pasquerault | ... | casting assistant |
Costume and Wardrobe Department
Sabrina Loreau | ... | costumer |
Editorial Department
Arnaud Caréo | ... | on-line editor |
Jimmy Christophe | ... | color timer |
Noémie Azul Loeve | ... | assistant editor (as Noémie Loeve) |
Natacha Louis | ... | colorist |
Fabien Napoli | ... | colorist: dailies |
Judith Rivière Kawa | ... | first assistant editor |
Location Management
Patrick Blocman | ... | location scout |
Rabii El Bakki | ... | assistant location manager (as Rabii Elbakki) |
Music Department
Jean-Pierre Arquié | ... | music supervisor (as Jean-Pierre Arquie) |
Mark Berrow | ... | musician: violin |
Thomas Bowes | ... | orchestra leader |
Nicholas Bucknall | ... | musician: clarinet |
Tom Pigott Smith | ... | musician: violin |
Stéphane Reichart | ... | music mixer |
Marie Sabbah | ... | music supervisor |
Warren Zielinski | ... | musician: violin |
Rachel Bolt | ... | musician: viola (uncredited) |
Roger Linley | ... | musician: double bass (uncredited) |
Steve Mair | ... | musician: double bass (uncredited) |
Allen Walley | ... | musician: double bass (uncredited) |
Script and Continuity Department
Rachel Corlet | ... | script supervisor (as Rachel Corlet-Soulier) |
Additional Crew
Samy Ayari | ... | english coach: Marton Csokas |
Sebastien Boiteux | ... | production accountant |
Didier Brule | ... | travelling car |
Patrick Bruneton | ... | travelling car |
Pascal Carré | ... | french coach: Marton Csokas |
Roisin Carty | ... | dialect coach: Marton Csokas |
Alexandre Chalanset | ... | production assistant |
Serge Hayat | ... | equity provider |
Ludivine Rossignon Boiteux | ... | assistant accountant (as Ludivine Rossignon) |
Christophe Vandenborre | ... | production assistant |
Bernard Vander Donckt | ... | production administrator: Belgium |